atrakcje-koszalina

Zwiedzanie najlepszych atrakcji Koszalina

Historyczne centrum Koszalina zostało w dużej części zniszczone podczas II wojny światowej. Jednak nadal można zobaczyć kilka interesujących zabytków, takich jak XIV-wieczna katedra i kaplica św. Gertrudy. W mieście rozsiane są także liczne XIX- i XX-wieczne budowle. Plus, nie można też pominąć miejsca pielgrzymek na Chełmskiej Górze.

Najpiękniejsze zabytki Koszalina – kościoły i świątynie

Podróż po koszalińskich zabytkach warto rozpocząć od starych kościołów, które do dzisiaj pełnią swoją funkcję, a przy okazji stanowią bogate dziedzictwo regionu. Te mekki religijnego kultu od wieków przyciągają swoją oryginalnością i niepowtarzalną atmosferą, jaka od razu udziela się każdemu, kto przekroczy próg tych niesamowitych przybytków. Oto najcudowniejsze kościoły zabytkowe w Koszalinie.

Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie to gotycki kościół wzniesiony w latach 1300-1333. Budynek pełniący początkowo funkcję kościoła katolickiego od XVI wieku do końca II wojny światowej był świątynią wyznania protestanckiego. Od 1945 roku ponownie jest katolickim domem kultu.

Jest to nie tylko jedna z najstarszych atrakcji w Koszalinie, ale także jedna z najpiękniejszych. Co roku odwiedza ją wielu turystów zarówno z Polski, jak i innych zakątków świata. Jest to absolutny mus, jeśli zamierzamy kroczyć drogą koszalińskich zabytków.

Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. św. Gertrudy w Koszalinie

Gotycka kaplica św. Gertrudy pochodzi z 1383 roku. Jest wspaniale zachowana i tak samo cudowna na zewnątrz, jak i w środku. Wybudowana początkowo jako kaplica szpitalna, później pełniła funkcję kaplicy cmentarnej. Co więcej, w kolejnych latach przekształcono ją na skład amunicji i magazyn. Od 1999 roku kaplica została przekazana parafii kościoła ewangelickiego.

Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. św. Gertrudy w Koszalinie stanowi bardzo charakterystyczną atrakcję tego miasta, zapewniając turystom niesamowite doświadczenia wizualne i kawał bezcennej edukacji historycznej. Podobnie jak Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, również jest jednym z najstarszych zabytków Koszalina.

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Koszalinie

W dzielnicy Jamno w Koszalinie mieści się bardzo zadziwiający zabytek, który został zaprojektowany w gotyckim stylu. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Koszalinie jest częścią Parafii bł. matki Teresy z Kalkuty, a jego powstanie datowane jest na XIV wiek. Na drodze swojego istnienia kościół zaliczył dwie znaczące przebudowy – pierwszą w XVIII wieku, a drugą w XIX wieku.

Ten wspaniały zabytek składa się z jednej nawy i wieży kościelnej, a także bardzo ładnego wystroju w stylu barokowym. Ponadto, wchodząc do środka świątyni, od razu zauważymy cudowne sklepienie z polichromią ukazującą rozmaite motywy jamneńskie. Jeśli celujemy w najlepsze zabytki Koszalina, koniecznie musimy odwiedzić ten wiekowy kościół.

Najstarsze zabytki w Koszalinie

Koszalin to miejsce bardzo bogate pod kątem reliktów historycznych, o czym szczególnie mogą zaświadczyć poniższe lokacje. Jeżeli chcecie wybrać się na spacer ścieżką zamierzchłej przeszłości, zapraszamy do sprawdzenia poniższych atrakcji.

Ratusz w Koszalinie

Urząd Miejski w Koszalinie, który znajduje się w postmodernistycznym budynku przy Rynku, potrafi zachwycić swoim pięknem każdego estetę. Budowla powstała na początku lat 60. XX wieku i jest to już szósty ratusz Koszalina. Ostatni ratusz znajdował się po południowej stronie rynku, ale spłonął w marcu 1945 roku.

Jeżeli wybieramy się na Rynek Staromiasto, musimy definitywnie zatrzymać się przy tym imponującym obiekcie. Warto też sobie pstryknąć przy nim pamiątkową fotkę i definitywnie zajrzeć do środka. Koszaliński rynek już sam w sobie jest świetnym miejscem na spacery. Natomiast budynek urzędu miejskiego zwieńcza całość niczym błyszcząca gwiazda na staroświecko udekorowanej choince.

Średniowieczne mury obronne w Koszalinie

Te średniowieczne mury obronne zbudowane są z wiekowej cegły i stanowią bardzo cenną pamiątkę całego okręgu. Popadające w ruinę mury miały kiedyś do siedmiu metrów wysokości i całkowicie otaczały historyczne centrum miasta. Obecnie kilka szczątków można jeszcze zobaczyć w różnych miejscach parku miejskiego.

Jeżeli więc zamierzamy wybrać się na pieszą wycieczkę w Koszalinie, powinniśmy zacząć właśnie od tego miejsca. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najprzyjemniejszych miejsc na spacery w Koszalinie.

Najpiękniejsze budynki Koszalina

W mieście znajduje się wiele wyjątkowych budynków, które przetrwały do dzisiaj, tworząc niesamowitą otoczkę dla współczesnej infrastruktury. Budynki te do dzisiaj pełnią różne funkcje, a niektóre z nich nie zmieniły swojej roli od samego początku istnienia. Sprawdźcie zatem najbardziej unikalne budynki tej przepięknej mieściny.

Budynek Poczty Polskiej w Koszalinie

Jest to bardzo urokliwy zabytek, który jest jedną z najbardziej przykuwających oko wizytówek Koszalina. Wybudowany w 1884 budynek Poczty Polskiej został stworzony w stylu neogotyckim, a następnie rozbudowywany na przestrzeni kolejnych lat. Warto też dorzucić, że w przeszłości w budynku znajdował się także Urząd Budowy Telegrafu.

Przypominający budynek parlamentu w Wielkiej Brytanii budynek Poczty Polskiej w Koszalinie jest dzisiaj wpisany do rejestru zabytków. I można śmiało stwierdzić, że jest to w pełni zasłużone wyróżnienie. Dla wszystkich, którzy chcą zwiedzić najważniejsze atrakcje Koszalina, budynek poczty powinien zasilić najwyższe miejsca na liście obiektów do sprawdzenia.

Budynek Straży Pożarnej w Koszalinie

Przy ul. Kazimierza Wielkiego znajduje się zabytkowy budynek Straży Pożarnej w Koszalinie, który już z daleka rzuca się w oczy każdemu turyście. Ten majestatyczny gmach stoi na koszalińskiej ziemi już od 1928 roku i w dalszym ciągu odgrywa swoją oryginalną rolę.

Budynek jest ogromny, wyposażony w sześć garaży i ogromny plac, na którym strażacy świętują rozmaite uroczystości. Co więcej, górną część budowli zwieńcza wysoka wieża, która jest widoczna z wielu miejsc w Koszalinie. Można tu dodać, że w przeszłości wieża ta służyła jako miejsce ćwiczeń wysokościowych dla strażaków.

Pałac Ślubów w Koszalinie

Ta prześliczna kamienica powstała w XVI wieku, wykorzystując również elementy starszej budowli z przełomu XV i XVI stulecia. Podczas pożaru miasta w 1718 roku budynek został mocno zniszczony, a następnie odrestaurowany. Do 1945 roku wykorzystywany był jako kamienica mieszkalna. Potem ponownie popadł w ruinę.

Koszalin zajął się odnową tego zabytku w latach 1963-1972, przeprowadzając kompletne prace remontowe na terenie całego obiektu. Z kolei w 1982 roku zmieniono jego przeznaczenie, przekształcając go w Pałac Ślubów, który oferuje swoje usługi po dziś dzień. Jest to bardzo ładna ozdoba Koszalina, dlatego warto ją odwiedzić, gdy zahaczymy o to miasto.

Dom kata w Koszalinie

Jeżeli lubujemy się w budowlach gotyckich, będąc w Koszalinie, nie możemy zapomnieć o jednej z najbardziej unikalnych atrakcji. Mianowicie, mowa tutaj o domu kata, który pojawił się w mieście w XV stuleciu. Obiekt doczekał się wielu przebudówek i niejednego remontu, aby dzisiaj piastować honorowe miejsce wśród najpiękniejszych zabytków Koszalina.

Dom kata stanowił symbol niezależności koszalinian wobec jurysdykcji, a dzisiaj pełni funkcję siedziby Teatru Propozycji „Dialog”. Można też nadmienić, że podczas II wojny światowej budynek nieco ucierpiał. Jednak generalny remont pozwolił przywrócić obiekt do dawnej świetności. Dzięki temu dzisiaj jest bardzo ochoczo odwiedzany przez przyjezdnych.

Najlepsze miejsca na spacery w Koszalinie

Dla wszystkich, którzy przyjeżdżają do Koszalina z rodziną lub na romantyczny weekend, przygotowaliśmy kilka miejsc, gdzie można wybrać się na relaksujący spacer. Jak wiadomo, miasto ma do zaoferowania nie tylko prastare budowle, ale także niejeden piękny zieleniec.

Góra Chełmska w Koszalinie

Jeżeli chcemy znaleźć jedne z najwspanialszych widoków w Koszalinie, powinniśmy skierować nasze nogi w stronę Góry Chełmskiej. To 137-metrowe wzniesienie mieści się w północno-wschodniej części Koszalina i od wieków stanowi punkt kultu i pielgrzymek dla osób z całej Polski.

Na szczycie wzgórza znajduje się małe Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Koszalinie. Jest to mały, ale za to niezwykle urokliwy obiekt. Naprawdę warty jest odwiedzenia. Co więcej, na Górze Chełmskiej możemy też podziwiać wieżę strażniczą, z której roztaczają się jedne z najpiękniejszych pejzaży Koszalina i okolic.

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie

Warto zaznaczyć, że Koszalin to nie tylko miejska infrastruktura, która składa się z betonu, blachy, szkła i cegły. Faktem jest, że centrum miasta otoczone jest dużym, zielonym parkiem, który ciągnie się wzdłuż rzeki Dzierżęcinki przez ponad dwa kilometry. W parku nazwanym imieniem książąt pomorskich mieści się także obszerna biblioteka publiczna oraz imponujący amfiteatr, gdzie można zaznać wielu wrażeń kulturowych.

Park jest pełen ślicznych alejek, ławeczek i posągów. Można sobie tutaj usiąść po wyczerpującym dniu pracy albo wybrać się na wakacyjny spacer, zwiedzając Koszalin. Wszystko tonie w koronach zielonych drzew i bujnej flory. A odpoczywającym towarzyszy śpiew różnych gatunków ptactwa, co jeszcze bardziej podkręca błogą atmosferę tego przytulnego miejsca.

Restauracja „Minibrowar Kowal” w Koszalinie

Co prawda, nie jest to miejsce na spacery, ale może być świetnym miejscem docelowym. I być może nie jest to najstarsza restauracja, ponieważ działa dopiero od 2008 roku. Jednak to wcale nie przeszkadza jej w byciu jedną z najbardziej popularnych. Obiekt dysponuje dużymi salami, gdzie można zarezerwować miejsca na imprezy okolicznościowe, w tym wesela, rocznice, urodziny, bankiety biznesowe itp.

Jednakże najważniejszą częścią tego lokalu jest oczywiście złote piwo, które browar sam produkuje. Różne gatunki i smaki sprawiają, że piwosze nie potrafią zignorować tego wspaniałego browaru. Wnętrze budynku ma bardzo charakterystyczny, piwniczny wystrój, co jeszcze bardziej podkręca atmosferę dla wszystkich miłośników jasnego z pianką. Jeżeli więc chcemy napić się wysoko gatunkowego piwa w antycznym otoczeniu, Minibrowar Kowal jest do naszej dyspozycji.

Inne atrakcje w Koszalinie – muzea, filharmonie i galerie

Odwiedzając Koszalin, warto też wziąć pod uwagę, że oprócz powyższych atrakcji, znajdziemy tutaj liczne dodatki, które również oferują bogate splendory wiedzy o regionie. Ponadto, będziemy mieć okazję na posłuchanie kojącej muzyki i podziwianie znakomitych dzieł sztuki.

Muzeum w Koszalinie

Muzeum w Koszalinie to jedna z najciekawszych atrakcji tego miasta i całego regionu. Wchodząc do środka, będziemy mogli zgłębić naszą wiedzę na temat historii Koszalina i zobaczyć wiele eksponatów, które zachowane są w idealnym stanie. Ponadto, muzeum udostępnia wystawę znalezisk archeologicznych, a także szeroką kolekcję monet z różnych epok.

Dużą zaletą tego obiektu jest także przyzwoita kolekcja obrazów i artefaktów historycznych, które zabiorą nas w podróż po najważniejszych wydarzeniach i artystach. Muzeum w Koszalinie jest wprost idealną atrakcją dla wszystkich miłośników historii i zabytków.

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został oddany do użytku w 1973 roku w ramach Festiwalu Chórów Polonijnych. Obiekt odznacza się obszerną sceną i naprawdę sporą widownią, na której może zasiąść nawet 4500 widzów. Z zewnątrz budynek prezentuje się wręcz zjawiskowo. Posiada nietypowe zadaszenie, które wygląda, jakby lewitowało w powietrzu.

Przy amfiteatrze znajduje się tablica informacyjna na temat Ignacego Jana Paderewskiego. Natomiast sam obiekt jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Koszalinie. Jeżeli znajdujemy się w trakcie zwiedzania Koszalina, amfiteatr powinien być dla nas przystankiem obowiązkowym.

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki

Budynek ten otworzył swoje podwoje w 1956 roku, a dzisiaj organizuje ponad 100 koncertów każdego roku. Miłośnicy muzyki klasycznej mogą tutaj nacieszyć swoje uszy koncertami symfonicznymi, na które zjeżdżają się osoby z całej Polski. Filharmonia Koszalińska jest domem dla wspaniałej orkiestry, mającej na swoim koncie występy w najbardziej prestiżowych miejscach w Danii, Szwecji, Francji i Czechach.

Warto też zaznaczyć, że Filharmonia Koszalińska jest najstarszym budynkiem tego typu w Koszalinie, gdzie odbywają się również najstarsze koncerty muzyki popularnej, rozrywkowej, klasycznej, jazzowej itd. Scena filharmonii gościła już wielu polskich artystów, w tym takie osobistości, jak Katarzyna Skrzynecka, Zbigniew Wodecki, czy zespół Skaldowie.

Galeria Antresola Koszalin

A oto niezwykle ciekawa i bardzo popularna część budynku Muzeum w Koszalinie, która cieszy się największym wzięciem wśród gości. Pasjonaci sztuki znajdą tutaj wiele obiecujących eksponatów, które potrafią zaprzeć dech w piersiach nawet tym najmniej wrażliwym na ekspresję artystyczną.

Wystawy w Galerii Antresola reprezentują sztukę współczesną i stanowią główną atrakcję tego typu w całym mieście. Jeżeli więc uważamy się za miłośników różnych form artystycznych naszych czasów, definitywnie musimy zwiedzić ten obiekt, odwiedzając Koszalin.

Zwiedzanie atrakcji Koszalina – kilka słów na koniec

Atrakcje Koszalina są bardzo zróżnicowane, co sprawia, że każdy przyjezdny będzie mógł znaleźć swoją ulubioną dziedzinę rozrywki. Powyżej opisaliśmy najlepsze zabytki Koszalina, takie jak kościoły, budynki, mury obronne i wiele innych. Jednak nie należy zapominać, że Koszalin to także miejsce wielu współczesnych atrakcji, które opisujemy w innym artykule na naszej stronie.

Przechodząc do tego, czy warto zwiedzić Koszalin, możemy śmiało odpowiedzieć, że to miejsce nigdy nie zawodzi. Jest znakomite na wypady rodzinne, romantyczne wycieczki we dwoje, rozrywkowe weekendy z przyjaciółmi, a także na zwiedzanie w pojedynkę. Dlatego, jeśli jeszcze nie mieliście okazji skorzystać z oferty koszalińskich atrakcji, w każdej chwili możecie to zmienić.