Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował o zwiększeniu dofinansowania dla budowy trzech filii pogotowia ratunkowego

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o podniesieniu poziomu dofinansowania z regionalnego budżetu dla budowy trzech nowych obiektów pogotowia ratunkowego. Nowe oddziały zaplanowano w Koszalinie, Pyrzycach i Drawsku Pomorskim. Jak wcześniej informowaliśmy, planowane jest zakończenie budowy tych stacji do końca 2027 roku.

W ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, inwestycja na nowe placówki pogotowia otrzymała gwarancję finansowego wsparcia ze strony państwa w wysokości 30 milionów złotych. Jednak totalny koszt całego przedsięwzięcia przewidziano na poziomie ponad 41 milionów złotych. W dniu 27 sierpnia, Zarząd Województwa postanowił zwiększyć wartość dofinansowania z regionalnego budżetu z pierwotnych 5.3 miliona złotych do aż 11 milionów złotych. Ta decyzja wynika z przeprowadzonych procedur przetargowych na usługi budowlane i inżynieryjne. Ostateczne powiedzenie w tej kwestii mają jednak radni województwa, którzy mają przegłosować tę decyzję na najbliższej sesji sejmiku zachodniopomorskiego, zaplanowanej na 19 września.

Marszałek województwa, Olgierd Geblewicz, wyraził swoje stanowisko w tej sprawie: „Posiadamy najlepszy system pogotowia ratunkowego w całej Polsce. Aby zakończyć proces modernizacji placówek WSPR, który umożliwi ratownikom pracę w komfortowych warunkach, musimy zbudować nowe siedziby w Koszalinie, Pyrzycach i Drawsku Pomorskim. Nie chcemy, aby realizacja tych ważnych inwestycji była odwlekana, zwłaszcza że otrzymaliśmy na nie dofinansowanie ze strony państwa w wysokości 30 milionów złotych. Zwiększamy dofinansowanie, co pozwoli na stworzenie trzech nowych, kompleksowych centrów ratunkowych”.

Jak przypominano, projekt prowadzony przez WSPR obejmuje budowę trzech nowych oddziałów w regionie. Będą one zlokalizowane w Drawsku Pomorskim, Pyrzycach i Koszalinie. W tych miejscowościach zapewnione będzie funkcjonowanie siedmiu zespołów ratownictwa medycznego. Nowo powstałe budynki będą wyposażone w pokoje biurowe, pokoje czuwania, pokoje dla ratowników, sale szkoleniowe, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe, toalety i łazienki, stanowiska garażowe dla karetek, stanowiska do mycia i dezynfekcji ambulansów oraz pomieszczenia techniczne.