Zakład Ubezpieczeń Społecznych: Wnioski o rentę wdowią wciąż napływają

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Szczecinie odnotował do chwili obecnej prawie 17,8 tysiąca złożonych wniosków dotyczących renty wdowią. Tymczasem oddział koszaliński przyjął do tej pory około 10,7 tysiąca takich dokumentów.

Możliwość składania wniosków nadal istnieje, lecz nie zaleca się odkładania tego zadania na ostatni moment. Świadczenie zostanie przyznane począwszy od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony, jednak nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2025 roku.

Renta wdowia nie jest nowym rodzajem świadczenia. Daje ona możliwość skumulowania świadczenia rodzinnej renty z innym świadczeniem, na przykład własną emeryturą. Ale bycie wdową lub wdowcem oraz posiadanie prawa do dwóch świadczeń nie są wystarczające do uzyskania renty wdowią. Konieczne jest spełnienie kilku warunków: osoba ubiegająca się o rentę musi mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), aż do dnia śmierci małżonka musiała istnieć między nimi wspólność małżeńska, prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku musi zostać nabyte nie wcześniej niż po ukończeniu 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). Dodatkowo, osoba ubiegająca się o rentę nie może być obecnie żoną lub mężem.

Wdowa lub wdowiec mają prawo do łączenia różnych świadczeń z rentą rodzinną tylko po ostatnim małżonku. Wypłata tych świadczeń przestaje obowiązywać z dniem poprzedzającym datę zawarcia nowego związku małżeńskiego przez uprawnioną osobę.

Wysokość renty wdowiaj wynosi?

Potencjalni beneficjenci będą mogli samodzielnie zadecydować, czy chcą otrzymywać 100% renty rodzinnej i 15% swojego własnego świadczenia, czy może preferują odwrotną sytuację. Warto podkreślić, że od dnia 1 stycznia 2027 roku drugie ze świadczeń zostanie podwyższone z 15% do 25%. Takie same prawa będą mieli również ci, którzy są uprawnieni do otrzymywania zasiłków lub świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych, świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli czy rent szkoleniowych.

Suma połączonych świadczeń nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury. Do tego limitu zalicza się również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu będzie wyższa od trzykrotności najniższej emerytury, to kwota świadczenia zostanie pomniejszona o różnicę.