Wielokrotnie oczekiwana Galeria Sztuki w Koszalinie wkracza w decydującą fazę realizacji

Koszalin, miasto o populacji 100 000 mieszkańców, przygotowuje się do realizacji inwestycji, jakiej nie miał jeszcze okazji doświadczyć. W pobliżu Liceum Plastycznego w Koszalinie rozpocznie się budowa prawdziwej Galerii Sztuki na obszarze o powierzchni 1300 metrów kwadratowych. Inwestycja, finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest wyceniana na ponad 20 milionów złotych.

Według Łukasza Drożdżala, dyrektora szkoły, koncept budowy Galerii Sztuki narodził się w 2019 roku za sprawą ówczesnej dyrektor liceum, Urszuli Januszewskiej. Choć plan zalegał na ministerialnych półkach, obecne kierownictwo postanowiło go odświeżyć. W końcu projekt zyskał aprobatę dr Zdzisława Bujanowskiego, dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Nowa galeria ma uzupełnić brakujący element kulturalnej mozaiki Koszalina. Mimo istnienia Filharmonii oraz Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, brakowało miejsca, gdzie lokalni artyści mogliby prezentować swoje dzieła. Drożdżal podkreśla potrzebę takiego miejsca, które pomogłoby w przekazywaniu artystycznego przesłania do ludzi.

Architekci z koszalińskiej Pracowni Św. Józefa stworzyli gotowy projekt Galerii. Obiekt ma cechować się innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi, oferując nie tylko salę wystaw, ale również przestrzeń dla twórczej pracy artystów. Wizualizacje pokazuje architekt Miłosz Janczewski, który dodaje, że galeria otrzymała nazwę „Ładna Galeria”.

Galeria zostanie zbudowana na placu przed szkołą. Miejsce to już zostało przygotowane poprzez wycięcie drzew, jednak Dyrektor Drożdżal zapewnia, że zostaną zastąpione przez nowe nasadzenia. Co więcej, liczba drzew zasadniczo wzrośnie. Galeria ma być dostępna każdego dnia dla wszystkich odwiedzających.

W ciągu dwóch lat Galeria ma stać się gotowym miejscem dla mieszkańców i artystów Koszalina oraz okolic. Dyrektor Drożdżal wyraża nadzieję na ukończenie kolejnej ważnej dla szkoły inwestycji – przeniesienia dzieła Władysława Hasiora, „płonącego ptaka”, na teren szkoły.

Środki na budowę Galerii zostaną zapewnione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem wsparcia unijnego.