Podsumowanie letnich działań edukacyjnych w Muzeum w Koszalinie

Sezon wakacyjny dobiegł końca, co skłania do refleksji nad zakończonymi inicjatywami edukacyjnymi przeprowadzonymi przez Muzeum w Koszalinie w ciągu lipca i sierpnia. W ramach kampanii miejskiej zatytułowanej „Bezpieczne Wakacje” muzeum realizowało szereg warsztatów, które przyciągnęły ponad 1500 młodych ludzi. Dodatkowo, cykl aktywności realizowanych w Zagrodzie Jamneńskiej zaangażował kolejne kilkaset dzieci, co dało łączne saldo uczestników przekraczające dwa tysiące.

W trakcie tegorocznej edycji, głównym tematem zajęć zostały baśnie, opowieści i legendy, w tym również lokalne. Uczestnicy mieli okazję do tworzenia kartonowych postaci oraz przygotowywania scenariuszy do teatru cieni. Otrzymali też możliwość zaprojektowania masek teatralnych, malowania na szkle bohaterów koszalińskich legend oraz przeniesienia się w czasie do epoki baroku za pośrednictwem uroczystego balu towarzyszącego ekspozycji sztuki dawnej.

Jednym z kluczowych gości poprowadzonych warsztatów był dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, Michał Malinowski. Wspólnie z uczestnikami tworzył przestrzenne, ilustrowane kartki oraz książeczki, a także opowiadał mądrości zaczerpnięte z różnych bajek. Dzieci miały też szansę na oglądanie filmu animowanego „Wielka podróż Bogusława X” oraz spotkanie z jego twórcami.

Dla najmłodszych entuzjastów kultury przygotowano spotkanie z Kubusiem, bohaterem spektaklu Teatru Lalki „Tęcza” ze Słupska. W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” reintrodukowano popularną zabawę plenerową o nazwie „Gdzieś tu jest dinozaur”. Na plaży Wodnej Doliny młodzi adepci nauki o Ziemi mogli wcielić się w rolę paleontologów i na specjalnie przygotowanym stanowisku wykopaliskowym poszukiwać skamieniałe szczątki prehistorycznych gatunków.

Łącznie na letnie zajęcia w Muzeum w Koszalinie przybyło ponad dwie tysiące dzieci. Organizatorzy podziękowali za zaangażowanie i zapał, jakim młodzi uczestnicy przystępowali do warsztatów każdego roku. „Dajecie nam mnóstwo radości i motywacji do dalszego działania” – podsumowali.