Nowy program stypendialny MON dla studentów zainteresowanych karierą wojskową

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) wprowadziło innowacyjny program stypendialny skierowany do studentów, którzy planują swoje kariery w sferze wojskowej. Program jest otwarty dla studentów, którzy zostali przyjęci na studia na określone kierunki, w tym te dostępne na Politechnice Koszalińskiej.

Schemat stypendiów jest przeznaczony dla studentów, którzy będą rozpoczynać naukę na jednolitych studiach magisterskich lub studiach pierwszego stopnia w nadchodzącym roku akademickim. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, obowiązkowe jest kontynuowanie nauki na poziomie drugiego stopnia. Student musi uzyskać tytuł magistra lub magistra inżyniera zgodnie z programem realizowanymi studiów. Wielkość stypendium wynosi połowę wynagrodzenia szeregowego zawodowego. Istnieje kilka warunków do otrzymania stypendium, takich jak odbycie szkolenia wojskowego podczas studiów, odbycie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej po ukończeniu studiów (kurs oficerski) i późniejsze podjęcie obowiązków jako zawodowy żołnierz.

Termin składania wniosków o stypendium z funduszy MON upływa 31 sierpnia tego roku.

Program skierowany jest do studentów wszystkich szkół wyższych, z wyjątkiem uczelni wojskowych, którzy w roku akademickim 2024/2025 rozpoczną edukację na takich kierunkach jak: elektronika, elektrotechnika, telekomunikacja, automatyka, robotyka, teleinformatyka mechatronika, energetyka, lekarsko-dentystyczny, farmacja, weterynaria, ratownictwo medyczne, analityka medyczna, biochemia, optoelektronika, biologia, cybernetyka, geodezja, kartografia i geoinformatyka, eksploatacja infrastruktury komunikacyjnej, inżynieria geoprzestrzenna, nawigacja oraz chemia. Decyzją resortu obrony, liczbę stypendystów ograniczono do 100 osób na całym kraju (ustalono limity dla poszczególnych kierunków).

Wniosek o stypendium można złożyć przez dowolne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Wniosek powinien zawierać: potwierdzenie przyjęcia na studia; wniosek o powołanie do dobrowolnej służby wojskowej przed rozpoczęciem drugiego roku nauki na okres szkolenia podstawowego; wniosek o powołanie po ukończeniu studiów do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na okres szkolenia w ramach kursu oficerskiego oraz wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej.