Nastolatka na hulajnodze elektrycznej potrącona w Koszalinie: Wzrost liczby wypadków z udziałem tych urządzeń

W koszalińskiej miejscowości, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczyła młoda osoba poruszająca się na hulajnodze elektrycznej. Na przejściu dla pieszych, położonym przy ulicy Gnieźnieńskiej, dziewczyna została uderzona przez samochód. Na szczęście, nie doszło do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Incydent ten został sklasyfikowany jako wykroczenie, a kierowca pojazdu otrzymał karę finansową w wysokości 1500 złotych. Służby policyjne nie przestają jednak zwracać uwagi na to, jak istotne jest przestrzeganie reguł bezpieczeństwa podczas korzystania z takich środków transportu, jak hulajnogi elektryczne.

Według danych statystycznych, liczba wypadków drogowych z udziałem hulajnóg elektrycznych systematycznie wzrasta. Do końca lipca 2024 roku odnotowano już 420 takich incydentów, podczas gdy rok wcześniej, w analogicznym okresie, liczba ta wynosiła 293.

Monika Kosiec, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, wyjaśniła jakie zasady obowiązują osoby poruszające się hulajnogą elektryczną. Przede wszystkim, tak jak rowerzyści, są one zobligowane do korzystania z dróg rowerowych. Zasada ta dotyczy sytuacji, gdy droga rowerowa jest oznaczona w kierunku ruchu. Korzystanie z chodnika lub jezdni jest możliwe jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

W przypadku braku oznakowanej ścieżki rowerowej, użytkownik hulajnogi elektrycznej ma prawo korzystać z jezdni, jednak tylko na drogach, gdzie prędkość jest ograniczona do 30 km/h. Jeśli natomiast droga nie posiada ścieżki rowerowej i ograniczenie prędkości wynosi powyżej 30 km/h, to wówczas osoba na hulajnodze może poruszać się po chodniku. Musi jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad: jazda z prędkością porównywalną do prędkości pieszych, zachowanie szczególnej ostrożności oraz ustępowanie pierwszeństwa pieszemu i nie utrudnianie mu poruszania się.

Z kolei maksymalna prędkość jazdy hulajnogą elektryczną na drogach rowerowych czy jezdni nie powinna przekraczać 20 km/h. Istotne jest również, że dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą na drogach, z wyjątkiem stref zamieszkania, ale tylko pod opieką dorosłego.