Korupcja w służbie zdrowia: Operacyjne działania CBA na terenie całego kraju

Agentom Centralnego Biura Antykorupcyjnego udało się zabezpieczyć istotną dokumentację przetargową dotyczącą zamówień sprzętu medycznego. Akcja przeprowadzona została we wszystkich placówkach medycznych znajdujących się w Koszalinie, Bydgoszczy, Koninie i Pyrzycach. Głównym podejrzeniem w sprawie jest nielegalna działalność związana z zamówieniami na aparaturę medyczną. Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie nadzoruje prowadzone śledztwo.

W dniach od 3 do 4 lipca bieżącego roku, funkcjonariusze Delegatur Centralnego Biura Antykorupcyjnego z takich miast jak Szczecin, Poznań, Bydgoszcz oraz Kraków zajęli się zabezpieczaniem dokumentacji przetargowej. Dotyczyło to dostaw sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej dla pięciu placówek medycznych. W ramach tego procesu przesłuchano trzydzieści sześć osób, wliczając pracowników działów zamówień tych jednostek leczniczych. Tym samym czynności mają bezpośredni związek ze śledztwem prowadzonym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Szczecinie, które dotyczy nieprawidłowości w przetargach na dostawę sprzętu diagnostycznego dla placówek medycznych z województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Celem prowadzonego postępowania przygotowawczego jest sprawdzenie, czy doszło do porozumień pomiędzy dystrybutorami aparatury do diagnostyki obrazowej a pracownikami działów zamówień publicznych poszczególnych szpitali. Wstępne ustalenia śledztwa sugerują, że specyfikacje warunków zamówień urządzeń RTG oraz tomografów mogły być przygotowane tak, aby wskazywały parametry urządzeń jedynie określonych dystrybutorów takiego sprzętu medycznego.

Śledczy podejrzewają, że takie nieprawidłowości mogły mieć miejsce także w innych placówkach medycznych na terenie całej Polski. W ramach przeprowadzonej operacji, agenci CBA zabezpieczyli dokumentację przetargową, materiały elektroniczne oraz wysoko specjalistyczną drukarkę, która była korzyścią majątkową dla pracownika działu zamówień publicznych. Sprawa nadal jest w toku i planowane są kolejne czynności procesowe.