Centrum Integracji Cudzoziemców w Koszalinie – kontrowersyjny projekt o wielkim potencjale

Koszalin to jedno z dwóch miast w naszym województwie, które zyska Centrum Integracji Cudzoziemców. Do stworzenia takiego miejsca zobowiązane jest diecezjalna Caritas. Jeśli chodzi o lokalizację, centrum będzie usytuowane przy ulicy Dworcowej. Mimo że miejsce to ma służyć jako punkt wsparcia, a nie stałego pobytu cudzoziemców, wprowadzenie tego projektu wywołuje sporo kontrowersji wśród polityków.

Tworzenie takich centrów to nie lokalna inicjatywa, ale ogólnopolski projekt, realizowany w każdym województwie. Oprócz Koszalina, kolejne centrum ma powstać w Szczecinie. Fundusz Azylu, Migracji i Integracji jest głównym źródłem finansowania takich placówek, a do współtworzenia zaangażowane są organy administracji państwowej oraz samorządy.

Zeszłoroczny otwarty nabór głównych partnerów do realizacji tego zadania ogłosił zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. To właśnie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej będzie pełniła rolę głównego partnera w projekcie realizowanym w Koszalinie. Do współpracy zgłosiła się jedynie Caritas.

Budżet przeznaczony na te dwa ośrodki (Koszalin i Szczecin) wynosi ponad 14,5 miliona złotych. Z tej puli Caritas ubiega się o niemal 4,2 miliona złotych na lata 2025-2029. Fundusz Azylu, Migracji i Integracji dostarcza 90% tych środków, a pozostałe 10% pochodzi z wkładu samorządu wojewódzkiego, Urzędu Wojewódzkiego oraz Caritas.

Ksiądz Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnej Caritas, zapewniając, że umowa określająca dokładny podział finansowego wkładu powinna być gotowa do końca stycznia. On sam oraz jego zespół podjęli decyzję o wzięciu udziału w projekcie ze względu na istotę działalności Caritas, która polega na niesieniu pomocy potrzebującym.

Centrum Integracji Cudzoziemców ma koordynować wsparcie dla cudzoziemców w procesie legalizacji pobytu, integracji z rynkiem pracy i pokonywaniu trudności życiowych. Ksiądz Bikun podkreśla, że centrum nie będzie miejscem stałego pobytu. Jego zespół będzie składał się z sześciu wykwalifikowanych pracowników, którzy będą koordynować działania związane m.in. z nauką języka polskiego, przeciwdziałaniem przemocy domowej oraz integracją międzykulturową.

Ostateczną lokalizacją centrum będzie budynek przy ulicy Dworcowej. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie uruchomione zostanie centrum. Ksiądz Bikun przewiduje, że nastąpi to w pierwszej połowie 2025 roku.