ptasia-grypa

W powiecie koszalińskim panuje ptasia grypa

W ostatnim czasie lekarze weterynarii w Koszalinie poinformowali, że w powiecie koszalińskim pojawił się bardzo złośliwy szczep ptasiej grypy (H5N1). Ta groźna choroba nie tylko dziesiątkuje ptactwo, ale jest również niebezpieczna dla ludzi. Z tego względu na całym terenie wyznaczono strefę ochronną, w której panuje zakaz dokarmiania ptaków.

Ostrzeżenia o pojawieniu się ogniska ptasiej grypy na terenie powiatu koszalińskiego (i w Koszalinie) wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koszalinie, który nakazał też wyznaczenie strefy ochronnej obejmującej cały teren, gdzie występuje ta zjadliwa choroba. Na 10 km obszaru objętego strefą ochronną znajdują się tablice informacyjne, które przypominają o zakazie dokarmiania ptactwa.

Jak podaje rzecznik prasowy biura ratusza – Grzegorz Śliżewski, osoby, które w strefie ochronnej natrafią na grupy martwego ptactwa, powinny o tym natychmiast zawiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wałbrzychu albo Straż Miejską w Wałbrzychu. Przypomina też, aby unikać kontaktu z martwym ptactwem, ponieważ ptasia grypa może zaatakować również ludzi.

Zakaz dokarmiania dzikiego ptactwa w powiecie koszalińskim

Zakaz dokarmiania dzikiego ptactwa potrwa do odwołania. Natomiast ptaki domowe należy karmić w taki sposób, aby nie dopuszczać do pokarmu dzikich ptaków. Najlepszym sposobem jest karmienie w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie wolno żyjące ptaki nie mają wstępu.

Ptasia grypa atakuje wszystkie gatunki ptaków, bez względu na to, czy jest to ptactwo domowe, czy dzikie. Z racji tego unikanie kontaktu i przestrzeganie zasad sanitarnych jest tutaj kluczową kwestią. Do walki z wirusem H5N1 wykorzystywane są specjalne środki i detergenty. Ponadto, śmiertelna jest dla niego także obróbka termiczna.