36-latek prowadził hulajnogę elektryczną pod wpływem alkoholu. Został ukarany wysokim mandatem

W Koszalinie, na ulicy Jana Pawła II, doszło do incydentu z udziałem 36-letniego mężczyzny. Patrolujący ten rejon mundurowi zauważyli osobę, która niepewnie poruszała się na elektrycznej hulajnodze. Po interwencji okazało się, że kierujący był pod wpływem alkoholu – miał 0,7 promila we krwi – takie informacje przekazała nadkomisarz Monika Kosiec, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Policjantka podkreśliła, że jazda na hulajnodze elektrycznej będąc nietrzeźwym to poważne naruszenie obowiązującego prawa. Sprawca został ukarany mandatem karnym o wartości 2,5 tysiąca złotych. Funkcjonariusze przypominają, że jazda pod wpływem alkoholu nie tylko jest nielegalna, ale także stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Hulajnogi elektryczne mogą być przyczyną groźnych wypadków jeżeli są używane w sposób nieodpowiedzialny.

Jest ważne, aby pamiętać, że osoby poruszające się hulajnogą elektryczną powinny trzymać się ścieżek rowerowych lub pasów ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla danego kierunku. Maksymalna prędkość nie może przekroczyć 20 km/h. Jeżeli brakuje specjalnych ścieżek, hulajnoga może poruszać się po jezdni, pod warunkiem, że maksymalna prędkość na danej drodze nie jest wyższa niż 30 km/h.

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie ma ścieżki rowerowej, a prędkość pojazdów na jezdni przekracza 30 km/h, hulajnogą można poruszać się po chodniku. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach: jazda powinna odbywać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, trzeba zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwo pieszym.

Warto również przypomnieć, że dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną na drogach publicznych. Mogą one korzystać z tego środka transportu jedynie w strefie zamieszkania i pod nadzorem dorosłych.

Kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości, przewożenie innych osób, zwierząt i przedmiotów, a także holowanie innych pojazdów jest zabronione. Zakaz obejmuje również jazdę bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i czepianie się innych pojazdów.